mgr Rafał Kubaszewski
Doradca żywieniowy
PROBIO
Sucha dezynfekcja jako wartość dodana
Sucha dezynfekcja, czyli stosowanie proszkowych posypek w budynkach inwentarskich, jest znakomitą formą uzupełnienia klasycznych metod higienizacji. Kluczowe jest tutaj słowo uzupełnienie – nie możemy mianowicie zastąpić jednej formy drugą. Preparaty tego typu stosowane są w hodowlii trzody chlewnej, drobiu, bydła oraz innych gatunków zwierząt, przynosząc szereg korzyści.
Dużą zaletą suchej dezynfekcji jest możliwość jej stosowania również w obecności zwierząt, co umożliwia redukcję patogenów także w trakcie cyklu produkcyjnego. Preparaty tego typu mają bardzo zróżnicowany skład, jednak praktycznie wszystkie zawierają chloraminę T, będącą środkiem dezynfekującym na bazie aktywnego chloru. Wykazuje ona szerokie spektrum oddziaływania w kierunku bakterii gram ujemnych i dodatnich, wirusów, pleśni, grzybów a także przetrwalników takich mikroorganizmów jak choćby E.coli, Salmonella spp., Mycoplasma spp., czy Streptococcus spp. Kolejną zaletą tej substancji jest działanie odstraszające względem much. Pozwala ona nam także ograniczyć ilość larw owadów oraz niektórych pasożytów. Chloramina T działa w obecności wody. W procesie tworzenia aktywnego chloru substancja ta dodatkowo obniża wilgotność w budynku inwentarskim, co z pewnością jest działaniem pożądanym.
Jak wcześniej wspomniałem praktycznie wszystkie preparaty osuszające mają w składzie chloraminę T. Różnią sie jednak jej koncentracją. Maksymalna zawartość tej substancji to 2%. Tyle zawiera np. nasz produkt Probiosan. Hodowcy powinni zwrócić uwagę na etykiety czy karty produktów, ponieważ z doświadczenia wiem, że w wielu produktach na rynku stężenie chloraminy T wynosi 0,2%. Ciśnie się w tym momencie na usta pytanie „czy sama cena jest najważniejsza przy wyborze preparatu do suchej posypki?”.
A co poza chloraminą T. My postawiliśmy na glinki kaolinowe – sepiolit i klinoptiolit. Działają one osuszająco, wiążą wodę oraz gazy w tym amoniak, co zdecydowanie poprawia klimat na budynkach inwentarskich. Ponadto Probiosan zawiera w składzie olejki eteryczne z eukaliptusa oraz ekstrakt z Yucca Schidigera. Pierwsze działają pozytywnie na układ oddechowy zwierząt poprawiając komfort oddechowy oraz odstraszają owady. Ekstrakt z Yucca Schidigera z kolei silnie wiąże amoniak i wykazuje działanie łagodzące w przypadku zapalenia stawów. Preparat z tak dobranym składem cechuje się wysoką skutecznością.
Dobry produkt do suchej dezynfekcji przyniesie szereg korzyści, innych dla poszczególnych gatunków zwierząt. U trzody chlewnej zapobiega chorobom mokrej ściółki, redukuje upadki prosiąt a także zmniejsza zachorowalność na choroby dróg oddechowych i streptokokozę. W hodowli bydła mlecznego poprawia zdrowotność wymion i strzyków u krów co wpływa pośrednio na niską ilość komórek somatycznych natomiast u cieląt zmniejsza zachorowalność na mykoplazmę. Wreszcie u drobiu, w zależności od gatunku, zapobiega chorobom mokrej ściółki, łagodzi ewentualne biegunki u piskląt a także zmniejsza zachorowalność na schorzenia dróg oddechowych.
Sezon letni to wysokie temperatury, które sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów, larw owadów, much. Do tego często dochodzą wahania wilgotności a także podwyższone stężenie amoniaku w budynkach inwentarskich. Sucha dezynfekcja jest dobrym narzędziem do poprawy dobrostanu i zdrowotności zwierząt gospodarskich. Daje nam również pole manewru w sytuacji, gdy zwierzęta przebywają dłuższy okres w budynku i kiedy nie możemy wykonać klasycznych metod higienizacji. Odpowiedniej jakości preparat o wysokiej koncentracji (na posadzkę/ruszt 50 gram/ m2/tydzień) przyniesie nam z pewnością wymierne korzyści.